To pravé jaro pro mě znázorňuje nádherně zelená louka posetá kvítky pampelišek. Miluji ta malá sluníčka! Navíc jejich léčivé účinky nejsou žádným novodobým objevem. Již samotní obyvatelé antického Řecka využívali „pampeliškové mléko“ proti pihám a žlutým skvrnám na kůži, k léčbě očních zánětů či proti slabosti a únavě.
Účinky Pampelišky lékařské na organismus
Pampeliška lékařská má široké léčebné účinky – čistí krev, odstraňuje z těla škodliviny a podporuje trávení a látkovou výměnu. Velmi dobrý vliv má i na játra. Stačí si denně dopřát 6 čerstvých stvolů květů v syrovém stavu.
Navíc tato malá sluníčka dokáží odstranit lišeje a vyrážky, vylepšují žaludeční šťávy a pročišťují žaludek od všelijakých usazených látek. Čerstvé stvoly mohou bezbolestně rozpustit žlučníkové kameny a regulovat činnost jater a žlučníku.
Pokud budete pít čaj z lístků nebo nasušeného kořene, pročistíte si krev, napomůžete správnému trávení a podpoříte pocení a močení.
Mléko ze stonku se pak můžete použít k léčbě kuřích ok a bradavic.
Ale pozor!
Mléčná šťáva je částečně jedovatá a může způsobit lehkou vyrážku či podráždění kůže, proto s ní buďte opatrní.
TIP:
Pampeliška je vhodná i pro cukrovkáře, ti by pak měli jíst až 10 stvolů denně, a to po celou dobu, co pampeliška kvete. Ještě před žvýkáním stvolů, je nejprve omyjte i s květy, které poté odstraňte. Stvol má zpočátku hořkou chuť a je křupavý a šťavnatý. Lidé, kteří cítí únavu a jsou bez energie, by pak měli stvoly pampelišky konzumovat po 14 dní, díky nimž se pak budou cítit jako znovuzrození.
Listy
Sbíráme je ideálně v období od května do září, nať s kořenem je pak možné sbírat v březnu a dubnu. Listy sušíme na stinném a větraném místě, jejich vrstva by neměla přesahovat 4–5 centimetrů. Během sušení listy také několikrát převracíme. Správně usušený pampeliškový list by měl mít zachovanou svěží zelenou barvu, pokud tedy ztmavne, je to špatně. Nasušené listy poté uchováváme stejně jako kořeny, a to v pevných papírových obalech nebo pytlích a nejlépe na suchém a tmavém místě.
Pampeliškové listy nám pomáhají zbavit se otoků, čistí játra a zažívací trakt, zahánějí pálení žáhy.
Kořen
Sbíráme jej ideálně před rozkvětem, tedy časně z jara v březnu a dubnu, nebo na podzim po odkvětu, a to v září a říjnu. Kořen je nutné vyrýt tak, abychom ho nepoškodili, poté jej musíme důkladně omýt, nechat okapat a sušit při teplotě do 50 °C. Je důležité jej usušit dostatečně, v opačném případě by totiž mohl začít plesnivět – správně usušený kořen by pak měl být na lomu bílý a snadno lámavý, nesmí zapáchat a mít nahořklou chuť. Uchováváme jej ideálně v pevném, papírovém obalu na suchém a tmavém místě.
Kořen je vhodný zejména pro léčbu zácpy, trávicích potíží i pálení žáhy.
Pampeliškový "skoro" med
Co ji tak vyzkoušet ve formě hustého sirupu, který podporuje naše trávení a pomáhá při nachladnutí?
Budete potřebovat:
- 200 květů čerstvých pampelišek v plném květu
- 1,5 l převařené, vychladlé vody
- 1,5 kg cukru krupice
- šťávu ze dvou citrónů
Postup:
Květy pampelišky omyjeme, vložíme do velké sklenice a zalijeme převařenou, studenou vodou. Necháme směs 24 hodin louhovat, poté ji přecedíme přes jemné sítko a výluh nalijeme do hrnce. Přidáme cukr a šťávu z citrónů a pozvolna vaříme na mírném ohni, dokud sirup nezhoustne. Nakonec sirup přelijeme do skleniček a skladujeme jej v chladu a suchu. Sirup vydrží cca půl roku.
P.S. :)
Je výborný jak v čaji, tak namazaný na chlebu s máslem.
Pampeliškové víno
Louky plné nádherně žlutých pampelišek působí uklidňujícím, jarním dojmem. My vás naučíme, jak připravit úžasné pampeliškové víno proti nachlazení, které můžete nějakou to dobu uschovat v lednici či tmavém, chladném sklepě.
Budete potřebovat:
- 1 l pampeliškových květů
- 1,5 kg cukru krupice
- 40 g droždí
- 4,5 l vroucí vody (na spaření květů)
- 2 ks citronu
- 2 ks pomeranče
Postup:
Pampeliškové květy spaříme ve 2,5 l vroucí vody a necháme je louhovat 24 hodin, pak vodu scedíme do pětilitrové lahve a následně svaříme další 2 l vody s 1,5 kg cukru. Vzniklý cukrový sirup necháme zchladit a poté jej také nalejeme do lahve. Citrony a pomeranče si nakrájíme na kolečka a přidáme je do lahve spolu s rozpuštěným droždím. Láhev dobře uzavřeme kvasnou zátkou a necháme obsah 6 týdnů kvasit, kousky citronu a pomeranče během toho klesnou ke dnu. Po 6 týdnech přetáhneme víno do lahví, dobře je uzavřeme a uložíme do sklepa na půl roku i déle.
P.S. :)
Při zažívacích potížích pijte malou skleničku před jídlem.
Vaše Dita Oškerová