Proto na zahrádce nikdy nesmí chybět měsíček lékařský, sléz lesní, heřmánek pravý, řebříček obecný nebo voňavá mateřídouška obecná. Prozkoumejte spolu se mnou babiččiny květinové favority, můžete si je pak natrhat do vázy, protože jsou léčivé a svou krásou umí pohladit po duši.
Heřmánek pravý
Tato univerzální bylinka samozřejmě musela přijít na první místo, protože nám pomůže takřka s každým neduhem. Šálek heřmánkového čaje si uděláme v nemoci, ale i při snaze zklidnit nevolnost či podrážděný žaludek. A voňavý heřmánkový přeliv na vlasy si připravovaly už naše babičky i prababičky. Nejenže nám vlasy krásně provoní a posílí, ale dodá přírodním způsobem jiskru i jejich barvě. Na pleť je to potom učiněný zázrak – heřmánek má opravdu silné uklidňující účinky, proto i pouhé obklady či oplachy můžou zklidnit podrážděnou a aknózní pleť.
Měsíček lékařský
Jedná se o uklidňující bylinku s hřejivým oranžovým kvítkem, která je známá svými blahodárnými účinky jak při vnitřním, tak zevním použití. Pomáhá především při gynekologických obtížích, jako je třeba nepravidelná a bolestivá menstruace, při níž je kvalitní měsíčkový čaj rozhodně tou správnou volbou. A měsíčkovou mast máme doma snad všichni – koneckonců, kdo po ní nesáhl, když ho trápila nějaká zanícená ranka či odřenina?
Budete potřebovat:
- 50 ml nerafinovaného bambuckého másla
- 10 ml mandlového oleje
- 25 g sušeného květu měsíčku
Hedvábně sametová měsíčková mast
Milují ji všichni – jak děti, tak dospělí. Vonné esence, jež jsou v měsíčku lékařském obsažené, nás totiž krásně uklidňují a obnovují naši vnitřní rovnováhu. Mast navíc ošetřuje suchou kůži, ekzémy či opruzeniny a skvěle se hodí pro miminka i těhotné ženy.
Postup:
Ve vodní lázni rozpustíme bambucké máslo a smícháme ho s mandlovým olejem. Poté vsypeme květy měsíčku tak, aby byly všechny ponořené, a směs udržujeme v teple, aby máslo neztuhlo a měsíček se pořádně vyluhoval. Po 3 týdnech vše přecedíme přes jemné plátýnko a nalijeme do kelímku. Mast necháme ztuhnout a uchováváme ji při pokojové teplotě.
Sléz lesní
Něžná rostlinka s fialovým kvítkem nám může pomoci při zánětech horních cest dýchacích, protože usnadňuje vykašlávání. Její protizánětlivé účinky můžeme využít i při zánětu žaludku. V kosmetice zase působí proti akné a dokáže naši pokožku krásně zjemnit a osvěžit.
Bylinková koupel
Hojivá koupel z této rostlinky vám zlepší nejen pleť, ale také náladu. Navíc zmírňuje ekzémy, hemoroidy a zánětlivé otoky.
Budete potřebovat:
- 6 polévkových lžic květů slézu lesního
- 4 polévkové lžíce květů heřmánku
- 4 polévkové lžíce řebříčku
- 4 polévkové lžíce lipového květu
- 2 l vody
Postup:
Bylinky dáme do hrnce, zalijeme je horkou vodou a necháme je 1 hodinu louhovat. Poté směs na mírném ohni zahřejeme, vlijeme do napuštěné vany a můžeme začít relaxovat.
P.S. Tuto koupel vhodné připravovat ze sušených bylinek.
P.P.S. Nezapomeňte na sítko do vany, aby se vám neucpal odpad.
Chrpa polní
Chrpa je nádherná modrá bylinka, která se v lidovém léčitelství užívá zejména ve formě očních kapek a oční vody. V oblasti kosmetické péče nachází uplatnění jako vlasová voda, dokáže totiž zklidnit podrážděnou pokožku hlavy a odstranit lupy.
Vlasová voda z chrpy
Vlasovou vodu si připravíme jednoduše, a to tak, že 2 polévkové lžíce sušených květů chrpy zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme je 30 minut louhovat. Poté výluh přecedíme a opláchneme jím čerstvé umyté vlasy.
Oční voda z chrpy
Z čerstvých či sušených květů chrpy připravíme nálev tak, že 2 kávové lžičky květů zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme 10 minut louhovat. Výluh následně scedíme a necháme vychladnout. Oční vodu pak užíváme k výplachům podrážděných očí, k obkladům při jejich únavě, ale také k léčbě zánětu spojivek.
Mateřídouška obecná
Voňavá bylinka, na kterou naše babičky nedaly dopustit! Připravovaly z ní čaj pomáhající při silné menstruaci a přidávaly ji i do čajových směsí proti nachlazení. Mateřídouška dobře působí proti suchému kašli a hodí se i při potížích spojených s plynatostí a kolikami. Pomůže také s křečemi hladkého svalstva, zánětlivými onemocněními kůže a špatně se hojícími ránami.
Domácí mateřídouškový sirup
Mateřídouška je bylinka, která příjemně uklidňuje. Sirup z ní připravený je pro nás pro ženy naprostá nezbytnost, hlavně při nespavosti, bolestech hlavy a nervozitě.
Budete potřebovat:
- 50 g natě mateřídoušky
- 200 g cukru krupice
- 250 ml vody
- šťávu z jednoho citrónu
Postup:
Do převařené, horké vody vymačkáme šťávu z citrónu a rozpustíme v ní cukr. Nať mateřídoušky nakrájíme na kousky velké 1–2 cm a vložíme je do vody. Necháme obsah 24 hodin louhovat, potom jej přecedíme přes plátýnko do hrnce a výluh cca 5 minut povaříme. Sirup pak slijeme do sklenice a necháme ho vychladnout. Skladujeme v chladnu, můžeme i v lednici.
Jedna polévková lžička půl hodinky před spaním a usnete jak medvídek!
Řebříček obecný
Myší chvost, myší ocásek, zaječí chléb a krupička – tolik lidových názvů pro rostlinku, která hojí rány a zastavuje krvácení. Ve formě čaje se používá i při nachlazení, protože podněcuje pocení a povzbuzuje ochlazování.
Řebříček je nahořklý a povzbuzuje chuť k jídlu. Využívá se také při léčení průjmu a silném menstruačním krvácení. A když bolí zuby, stačí pár lístků do pusy a žvýkat.
Tinktura z řebříčku obecného
Tato tinktura funguje jako první pomoc při bolestech břicha, silné menstruaci nebo silném krvácení.
Postup:
Květy řebříčku napěchujeme do sklenice, zalijeme alkoholem a uzavřeme. Sklenici necháme po dobu 3 týdnů stát na teplém a suchém místě, ne však na přímém slunci! Každý druhý den ji protřepeme a po uplynutí 3 týdnů obsah přecedíme do uzavíratelné nádoby. Tinkturu uchováváme při pokojové teplotě.
Budete potřebovat:
- 3 plné hrsti květů řebříčku
- 500 ml domácí slivovice nebo čisté vodky
P.S. Před použitím tinkturu vždy protřepejte. Užívat můžete jednu kávovou lžičku, a to maximálně 3× denně.
Vaše Dita Oškerová