Využijte balkon do posledního centimetru
Balkon zpravidla nedisponuje přílišnou velikostí, nicméně je to prostor, kde můžete využít fantazii a prokázat praktický um. Zelenině se bude dařit v plastových truhlících, které volte raději ve světlejších odstínech, ve kterých nebude docházet k vysokému přehřívání substrátu, jehož důsledkem by bylo ohrožení kořenového systému rostlinek.
Plastové nádoby jsou navíc lehké a bude se vám s nimi dobře manipulovat. Dnes existuje mnoho doplňků , se kterými využijete místo na balkoně do posledního koutku.
Velmi dobrou službu vám prokážou samozavlažovací truhlíky. Ty udrží zeminu dostatečně vlahou. Přebytečná voda odteče a nepoškodí kořeny, které by zahnily a způsobily postupný úhyn rostlin. Nebojte se pěstovat zeleninu do výšky. Truhlíky můžete umístit kaskádovitě nebo do tvaru pyramidy. Zbylý prostor balkonu můžete vyplnit také designovými závěsnými květináči.
Aby byly kořínky hluboce zakořeněné
Od rajčat nebo lístků salátu vás bude dělit jenom pár kroků…
Na balkoně najděte určitě místo pro rajčátka, která potřebují především dostatek světla a vláhy. Dopřejte jim opravdu hodně vody a při jejich růstu také oporu, kterou poskytnou klasické dřevěné tyčky. Balkon tak mohou zdobit jak malá cherry rajčátka, keříčková rajčata, tak klasické tyčkové odrůdy. Rajčata si vyžadují kvalitní živiny, proto nezapomínejte pravidelně přihnojovat.
Rajčatům mohou být společníky okurky, ředkvičky, chilli papričky nebo saláty. A to především ty, které vás potěší rychlým růstem, jako je rukola či mizuna. Paprikám, stejně jako rajčátkům, dopřejte dostatek světla a pořádnou zálivku. Pokud toužíte na balkóně po soukromí, pak pěstujte hrách a fazole. Ty se svými stonky vypnou pěkně směrem nahoru a vytvoří perfektní clonu proti zvídavým očím sousedů nebo kolemjdoucích.
Zeleninovými truhlíky to ale rozhodně nekončí. Ty můžete doplnit také ovocnými, například chutnými jahodami. Rádi vaříte? Pak jistě oceníte truhlíky s bylinkami, se kterými vykouzlíte chutná česká, ale i středomořská jídla přidáním petrželky, tymiánu, majoránky nebo bazalky. Anebo si můžete vychutnat doušky čaje s listy meduňky nebo máty.
Buďte o krok blíž přírodě
TIP na předpěstování paprik: Klíčení semínek paprik urychlíte jejich máčením. Máčejte je asi 2 dny v bylinkovém čaji při teplotě cca 16 °C. Následně vysévejte do substrátu pro výsev či perlitu.
I na tak malém prostoru se může stát zahraničení skvělým očistným rituálem a vás tak alespoň na chvíli opustí tíživé starosti. A věřte, že se vám rostlinky za vřelou péči odvděčí domácími plody, které budou vynikat jedinečnou chutí.