Zatočte s nimi bez chemie
Pokojové rostliny nejsou jenom dekorace interiéru. Jsou kouskem přírody u nás doma, živoucím organismem, který reaguje na prostředí a zároveň ho spoluutváří. Proto není divu, že už se napříč stoletími obklopujeme krásnými (často exotickými) pokojovými rostlinami.
Takové rostliny ale musejí snášet poměrně drsné podmínky, a to zejména přes zimu. Málo světla, příliš velké teplo a velmi suchý vzduch. Navíc je mohou navštívit nezvaní hosté v podobě škůdců, kteří dokáží na pokojových a přezimujících rostlinách napáchat pořádnou paseku.
Důkladnou kontrolou dokážete škůdce odhalit včas
Na pokojovky má spadeno mnoho škůdců, nejčastěji ti saví - mšice, molice, svilušky a třásněnky. Čím dříve je objevíte, tím dříve zastavíte jejich řádění. Proto rostliny pravidelně kontrolujte. Nezapomínejte i na spodní část listů, kde se škůdci velmi rádi ukrývají.
- Mšice se živí šťávou z rostlin, jejichž listy a květy jsou pak často zkroucené a bez života. Objevíte-li je hned zkraje, můžete je posbírat ručně. Nebo napadenou rostlinu osprchujte. Hlídejte ale, aby se mšice opět neobjevily.
- Molice vysávají listy na spodní straně a vylučují medovici. Listy pak ztrácejí barvu, kroutí se a může se na nich usadit plíseň. Molice nachytáte například na žluté lepové destičky.
- Svilušky jsou roztoči, kteří se usazují na spodní straně listu. Poznáte je tak, že vytvářejí drobné pavučinky. Napadené listy pak usychají. Svilušky nesnášejí vysokou vlhkost, proto pomáhá častější rosení.
- Třásněnky napadají nejen pokojové rostliny, ale také skleníkovou zeleninu – papriky, rajčata a okurky. Třásněnky napadají spodní stranu listů, na kterých vytváří stříbřitý povlak. Podle toho je také poznáte. Jakmile je objevíte, omyjte opatrně listy mýdlovým roztokem. Třásněnky jsou ale velmi odolné a je poměrně těžké se jich zbavit.
Přírodní cestou, bez chemie
Jak jsme již napověděli, důležitá je samotná prevence. Na prvním místě je kontrola rostlin a také vhodná zálivka. V zimě rostliny moc nezaléváme – zálivka je spíše oslabuje a nemohou se tak účinně bránit škůdcům a chorobám.
Díky tomu se vyhnete používání chemických insekticidů, které se do domácího prostředí moc nehodí. Zejména, když jsou v domácnosti děti a domácí mazlíčci. Protože jde o chemické látky, vyžadují dodržování přísných pravidel.
Pokud jste škůdce přehlédli a na rostlinách se objevili ve větším rozsahu, nemusíte smutnit. Jsou tu přípravky na bázi přírodních látek, které nejenom likvidují savé škůdce, ale zároveň zvyšují odolnost a obranyschopnost rostlin.
Věříme, že rostliny vám domů přináší kus přírody. Proč tedy používat zbytečnou chemii?