Česnek je zkrátka dobrodruh a nerad zapouští kořínky na jednom místě. Proto je vhodné mu s každým novým rokem dovolit, aby se podíval o záhonek dál. Ve staré půdě bez energie ho totiž mohou ohrozit choroby a škůdci. A kde se mu tedy bude líbit? Zpravidla v půdě, kde dříve pobývaly brambory nebo sladké jahůdky.
Dařit se mu naopak nebude v místech, kde předtím vyrostly do krásy jeho příbuzní, jako je cibule, pór nebo pažitka. Česnek je tak trošku vybíravý. Při pěstování si rozhodně nepotrpí na příliš mokrou půdu, a naopak se bude rád vyhřívat na sluníčku. A bude vyžadovat pozornost, neboť má rád vysoký obsah živin v půdě.
Ozimé odrůdy můžete zvesela vysazovat od těchto podzimních dnů. Pro jarní odrůdy čas teprve nastane. Ideální je jim poskytnout nový domov koncem listopadu a v průběhu prosince. Řiďte se svojí pěstitelskou intuicí, počasím a vlastnostmi pozemku. Zasazené stroužky budou nejlépe rašit ve chvíli, kdy teploty klesnou pod devět stupňů.
Česnek? Jen ten kvalitní!
Vybírejte proto vždy originální a kvalitní český sadbový česnek, který najdete ve specializovaných zahrádkářských potřebách. Díky tomu si do svého přírodního království nezavlečete nebezpečné choroby a škůdce a nehrozí vám, že byste posléze byli zklamáni ze špatných či dokonce nulových výnosů.
Máte vybrané ideální místo?
Pak stačí rozdrobit česnek na jednotlivé stroužky a začít sázet. V půdě se bude líbit stroužkům všech velikostí. Na ní sice nezáleží, ale přece jenom ty větší vynikají rychlejším startem. Česnek má rád pořádek, vytvořte tedy v půdě pravidelné řádky. A pak hezky vysazujte stroužek po stroužku. A nebojte se umístit česnek pořádně hluboko. Nejlepší je, pokud ho chrání zemina dosahující výšky kolem deseti centimetrů.
A bude to paličák nebo nepaličák? Nebojte se, teď nemluvíme o vaší tvrdohlavosti, ale o druzích česneku, které rozeznáte podle řezu. Paličkový česnek má stroužky pravidelně rozmístěné kolem tuhého středu, kdežto nepaličkový má raději chaos a stroužky uspořádané nepravidelně.
V péči o česnek vám pomůže také bylinková směs na plísně. Jedná se o směs mleté skořice a hřebíčku, která zvýší odolnost česneku vůči houbovým chorobám a plísním.
Ten pravý čas na sklizeň
Sklizeň probíhá v létě, zpravidla v červenci. Paličkový česnek vám dá vědět, že už chce ven tím, že mu zežloutnou listy a listy nepaličkového česneku rovnou ulehnou k zemi. Při vytahování ze zeminy dávají přednost láskyplné péči jemných rukou před různým nářadím, kterým byste mohli česnek potlouct.
Sklizený česnek pak stačí pořádně vysušit, a to na zastíněném a dobře větraném místě, jako nabízí kůlny nebo půdy. A posléze uskladnit ve vzdušných prostorech. Lebedit si bude v místě, kde se teplota pohybuje kolem nuly, je nízká vlhkost a nepřijdou si na něj žádné sluneční paprsky.
Nechte česnek předvést v plné síle. Vyniká totiž antibakteriálními, antimykotickými, antivirovými a antioxidačními vlastnosti. Je doslova plný živin, které dokážou příznivě působit na lidský organismus. Takový alicin si umí poradit s viry, bakteriemi i plísněmi. A obsažené prebiotikum, inulin, si zase zamilují střeva. Tak na co čekat, šup s vypěstovaným stroužkem česneku do jídla, zvláště v tomto sychravém počasí!